Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bartoszyce: Z przedszkolakami o ważnym numerze 112

Kto może zadzwonić pod numer alarmowy, kiedy trzeba to zrobić i co należy powiedzieć osobie, która odbiera zgłoszenia, na te pytania dzieci z Przedszkola Gminnego nr 1 znają już odpowiedzi. W międzynarodowym dniu nr 112, (11.02.19r.),policjantka rozmawiała z najmłodszymi o tym jak ważny i potrzebny jest ten numer.

Numer 112 jest jednolitym ogólnoeuropejskim numerem alarmowym dla telefonów stacjonarnych i komórkowych, służy do powiadamiania służb w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia, ale też mienia. Wybranie numeru 112 nie wymaga odblokowania klawiatury telefonu komórkowego. Na numer 112 można dodzwonić się z telefonu bez karty SIM, a połączenie jest bezpłatne. Pod numer alarmowy 112 nie można dzwonić dla żartu, bo zablokowana linia sprawia, że osoba, która właśnie w tej chwili potrzebuje natychmiastowej pomocy nie połączy się z operatorem numeru i nie uzyska pomocy.

Warto mówić o zasadach korzystania z numeru alarmowego już najmłodszym dzieciom, aby w sytuacji zagrożenia wiedziały, że nawet one mogą zadzwonić i poprosić o pomoc.

Przedszkolaki, dowiedziały się tego, kto to jest dyspozytor i co trzeba mu powiedzieć, aby jak najszybciej przyjechała pomoc. Sytuacje, w których wzywany pomocy są zawsze trudne i wiążą się z dużym zdenerwowaniem. Dzieci dowiedziały się znajomość swojego nazwiska i adresu jest bardzo ważna, bo ułatwia wezwanie pomocy i sprawia, że szybciej do nich dotrze. Zabawa, która pomogła w uzmysłowieniu dzieciom, o wadze przekazanej informacji to „głuchy telefon”. Okazało się, że nie zawsze informacja, którą usłyszało ostatnie dziecko, była tą samą, którą policjanta przekazała na początku.

Przypominamy!

Numer alarmowy 112 służy do powiadamiania służb w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia, ale też mienia. Osoba dzwoniąca na numer alarmowy 112 bez potrzeby i uzasadnienia, dla żartu, czy zabawy blokuje linię telefoniczną komuś, kto właśnie w tej chwili może potrzebować natychmiastowej pomocy, a nie może połączyć się z operatorem w CPR. Takie zachowanie jest wykroczeniem, które zagrożone jest karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny
do 1500 zł. Osoba, która swoim zgłoszeniem wywoła niepotrzebną czynność musi liczyć się z koniecznością pokrycia poniesionych przez służby kosztów.

Powrót na górę strony