Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Miał alkohol w organizmie, ale uprawnień do kierowania motorowerem już nie – odpowie za dwa wykroczenia

Robi się coraz cieplej i na drogi wyjeżdżają jednoślady, zarówno, te napędzane siłą mięśni jak i mechaniczne, czy elektryczne. Jazda na jednych i drugich wymaga trzeźwości, a do kierowania motorowerem mogą być potrzebne uprawnienia. Mogą, bo osoby, które mają w chwili obecnej ukończone 29 lat nie muszą ich mieć. Wynika to z przepisów Ustawy o kierujących pojazdami, która 19 stycznia 2013 roku wprowadziła uprawnienia kat. AM. Osoby, które przed wprowadzeniem w życie nowych przepisów miały ukończone 18 – lat zachowały nabyte prawa, dzięki czemu mogą kierować motorowerami bez prawa jazdy. Zatrzymany przez policjantów z drogówki 26-latek powinien mieć prawo jazdy kat. AM, a ich nie miał. Nie powinien mieć alkoholu w organizmie, a miał prawie 0,5 promila. Mieszkaniec gm. Bartoszyce odpowie za 2 wykroczenia. Grożą mu dotkliwe konsekwencje.

W czwartek (14.03.24 r.), po południu policjanci z bartoszyckiej drogówki na ul. Bema zatrzymali do kontroli drogowej mężczyznę jadącego motorowerem. Już w czasie rozmowy z 26-latkiem czuć było alkohol. Badanie ujawniło, że mieszkaniec gminy Bartoszyce miał blisko 0,5 promila. Dzięki temu, że jego wynik nie przekroczył 0,5 promila mężczyzna odpowie za wykroczenie, a nie przestępstwo, które zagrożone jest znacznie surowszą karą. 26-latek nie miał prawa jazdy kat. AM, a tym samym popełnił kolejne wykroczenie drogowe. Powiedział policjantom, że nie znał przepisów w tym zakresie i nie wiedział, że musi mieć prawo jazdy na motorower.

Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu i kierowanie bez uprawnień grozi grzywna w kwocie do nawet 30 tys. zł. Za oba to wykroczenie sąd orzeka zakaz kierowania na okres od 6 miesięcy do nawet 3 lat.

Ważne informacje dla miłośników motorowerów.

Ważne! Osoby, które ukończyły 18 lat przed wejściem w życie nowych przepisów (19 stycznia 2013r.), na zasadzie praw nabytych zachowują przywilej jeżdżenia motorowerem, bez obowiązku posiadania prawa jazdy lub karty motorowerowej.

Najczęstsze pytania, szczególnie od młodych ludzi, to te o uprawnienia do kierowania popularnymi obecnie skuterami. Zgodnie z prawem do kierowania motorowerem (skuterem), czyli pojazdem jedno lub wielośladowym zaopatrzonym w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, lub silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h, uprawnia prawo jazdy kategorii AM.

Pojęcie prawa jazdy kategorii AM pojawiło się w przepisach Ustawy o kierujących pojazdami, która weszła w życie w dniu 19 stycznia 2013 roku. Ustawa określiła ona nie tylko nową nazwę dla dotychczas powszechnie znanej karty motorowerowej, ale przede wszystkim zmieniła formę egzaminu na państwowy. Wcześniej kartę motorowerową było można uzyskać w szkole zdając egzamin w obecności policjanta. Obecnie najpierw trzeba zaliczyć kurs w szkole jazdy, a potem można przystąpić do egzaminu państwowego, który odbywa się w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego (WORD). Składa się on z części teoretycznej i praktycznej, po którego zaliczeniu można odebrać uprawnienia w Wydziale Komunikacji.

Kiedy można się ubiegać o prawo jazdy AM?

Osoby, które ukończyły 14. rok życia. W praktyce szkolenie można rozpocząć wcześniej, bo już na trzy miesiące przed osiągnięciem minimalnego wieku.

Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii AM?

Kategoria AM przeznaczona jest dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

Czym może jeździć posiadacz prawa jazdy kategorii AM?

  • Rowerem, wózkiem rowerowym, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego

Osoba, która nie ukończyła 18 lat, ale posiada prawo jazdy kategorii AM może kierować rowerem.
W przypadku roweru wieloosobowego – osoba ta musi mieć ukończone 17 lat.
Po ukończeniu 18 roku życia, do kierowania rowerem nie jest wymagany żaden dokument.

  • Pojazdem zaprzęgowym

Kategoria AM uprawnia do kierowania tym pojazdem pod warunkiem ukończenia 15 roku życia.
Po ukończeniu 18 roku życia do kierowania pojazdem zaprzęgowym nie jest wymagany żaden dokument.

  • Motorowerem

Kategoria AM uprawnia do kierowania motorowerem. Według definicji zawartej w Ustawie Prawo o ruchu drogowym jest to pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW,
którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Osoby, które ukończyły 18 lat przed 19 stycznia 2013 roku mogą kierować motorowerem nie posiadając żadnych uprawnień.

  • Czterokołowcem lekkim

Kategoria AM uprawnia do kierowania czterokołowcem lekkim. Przez czterokołowiec lekki należy rozumieć pojazd, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.


 

Powrót na górę strony